Ana Sayfa / Sosyal Market / Sosyal Marketin Değerleri

SOSYAL MARKETİN DEĞERLERİ

AKILLI SİSTEM

Vakfımız bir çok Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte yaptığı Sosyal Sorumluluk projelerinin yanı sıra alışılagelmişin dışında farkındalık yaratan Gıda Bankacılığı kapsamındaki Sosyal Market projesi ile tamamen ayrı bir konsept oluşturmuştur.

Tüm yardım ve hizmetler için Sosyal Yardım Saha Ekipleri oluşturuldu. Ekibe dahil olan personel Sosyoloji ve Halkla ilişkiler konusunda eğitim almış, dinamik gençlerden oluşturuldu. Beyoğlu’ ndaki dezavantajlı kesimlerle ortak bir dil oluşturarak iletişime geçebilecek kişiler seçildi. Bir bay, bir bayandan oluşan her bir ekip, ihtiyaç sahiplerini tek tek evlerinde ziyaret ediyor.

Tek adımda başvuru için Muhtarlıkların kullandığı Paylaşım sistemi, Beyoğlu Belediyesinin çağrı merkezi ve şahsen yapılan başvuruların sosyal yardım sistemine direk düşmesiyle; Sosyal Yardım Saha Ekiplerinin evleri ziyaret etmesi sağlanmıştır.

Alınan bilgiler Belediyemiz otomasyon sistemine yükleniyor ve otomasyon sistemi ailenin bilgilerine göre otomatik olarak kategorilendirme yapıyor. Yapılan kategorilendirmede aileler ihtiyaç durumları doğrultusunda A, B ve C grupları şeklinde derecelendiriliyor. Derecelendirme, ailelerin marketten alışveriş yapabilmesi için verilen elektronik kartlara hangi periyotlarla yükleme yapılacağını belirliyor. Bu aşamadan sonra başvuru sahibinin adına tanımlanmış elektronik alışveriş kartı teslim ediliyor. Yardım Saha ekiplerinin evlere yaptığı ziyaretler 6 ayda bir en geç yılda bir kez tekrarlanıyor. İhtiyaç sahiplerinin bilgileri güncelleniyor. Mağduriyet derecelerinde değişiklik olmuş ise kart grupları da alınan bilgiler doğrultusunda değişiyor.

ELEKTRONİK KART SİSTEMİ “SOSYAL KART”

Bağışların ihtiyaç sahiplerine en kolay yoldan ulaştırılması hedeflendiğinden ihtiyaç sahiplerine verilen elektronik alışveriş kartları ile vatandaşların gereksinim duydukları ürünleri hem seçerek hem de isteyerek temin edebilmesi sağlanıyor. Böylece insan onurunu zedelemeden, ihtiyaç duyulan ürünlerin; toptan alınması yerine ihtiyaç anında karşılaması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın da alışveriş kültürünü yaşaması sağlanmıştır. Sosyal Market alışılmış koliyle gıda yardımı yapmanın ötesinde insanların öncelikli ihtiyaçlarını dilediğini alabilme özgürlüğü tanımaktadır. Bir diğer özelliği sadece gıda yardımı ile sınırlı kalmayıp; giyim, temizlik ürünleri konusundaki ihtiyaçları gidermesidir. Bu açıdan bakılacak olursa yaşlılar, gençler, çocuklar, anneler, babalar bir mağazada olduğu gibi gereksinimlerini seçerek karşılayabiliyor.

Elektronik kart sisteminde grupları belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin kişi sayısına göre katsayılı yükleme yapılıyor. Yüklemelerdeki rakamsal değerler Sosyal Marketteki alış veriş sınırını belirliyor. Ancak vatandaşımızın kafasından para olgusunu kaldırmak için yüklemelerdeki rakamsal değerler kredi olarak adlandırılmıştır. Sistemde hem gıda hem de giyim için ayrı ayrı belirlenen taban kredi miktarlarının üzerine hanede yaşan her birey için artan oranda kredi yüklemesi yapılıyor. Bu da sistemin sosyal adaleti sağlayan bir özelliği. Hanede yaşayan kişi sayısına göre kredi miktarlarının belirlenmesi; aileler arasındaki mağduriyet derecesi farklarının, yapılan yardımlarla orantılı olmasını sağlayan bir emniyet sibobu.

Kredi yükleme tarihi geldiğinde ise vatandaşın hiçbir şey yapmasına gerek kalmıyor, ailelerin kartlarına kredileri otomatik olarak yükleniyor. Bu da ailelerin her yükleme tarihinde bürokrasiye takılmasını engelliyor ve vatandaşımızın hizmet almak için kurumlarımıza gelmesi yerine bir nevi hizmetin her eve bire bir götürülmesi sağlanıyor.

İNSAN ONURUNU ZEDELEMEDEN HİZMET İLKESİ

Beyoğlu birçok kültürün bir arada yaşadığı bir yer. İçerisinde farklı renkler, farklı bakış açılarını barındırıyor. Kültürel faaliyetlerin doruk noktası, ekonomik sınıf farklarının uçurumunun görülebildiği bir yer. Beyoğlu Cihangir, Gümüşsuyu ve İstiklal Caddesi gibi ışıklı sokakları ve eğlence merkezlerini barındırdığı gibi, Dolapdere, Tarlabaşı ve Okmeydanı gibi yardım muhtaç vatandaşların yoğun olarak ikamet ettiği bir şehir. Aradaki bu uçurumları kapatmak üzere zengin ile fakir arasında inşa ettiğimiz köprünün adı Sosyal Market.

İnsanların bazen karşısındakinin dış görünüşüne bakarak karar verdiği düşünülürse, yardıma muhtaç insanların hayatlarını idame ettirebilmeleri için kamu kurumlarının desteğinin yanı sıra, bir işe de ihtiyaçları var. Bir iş görüşmesinde dış görünüşün belirleyici etkisi düşünüldüğünde, Sosyal Marketten bir mağazada olan tüm malzemelerin alınması mümkün. İnsanların dış görünüşlerindeki belirleyiciliği ortadan kaldıran, dışarıdan bakıldığında aradaki ekonomik farkın görülmesini engelleyen ve bu durumun aşılmasını sağlayan bir olgu. Bunun yanında yardıma muhtaçların insan onurunu zedelemeden, ihtiyaç duyulan ürünlerin; toptan alınması yerine ihtiyaç anında karşılaması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın da alışveriş kültürünü yaşaması sağlayan, vatandaşları bir kolinin içerisinden çıkacak bakliyat grubuna mahkum etmeyen, özgürce alış veriş yapma imkanı sağlayan bir oluşumdur. Biz burada vatandaşlarımızın görünüşteki sosyal farkını ortadan kaldırdığımız gibi, onların hayata tutunmasını sağlayarak kültürel ve ekonomik gelişimlerini de sağlıyoruz. Onlar ve diğerleri arasındaki farkı bir benzerliğe dönüştürüyoruz.

Kart sahipleri Sosyal Market’e geldiklerinde bir markette alışveriş yapar gibi ihtiyaçlarını gideriyor, kasaya geldiklerinde ise görevli market personelince kartları okutularak, aldıkları ürünler paketleniyor ve bilgisayar kayıtlarına işleniyor. Böylece vatandaşlar utanmadan sıkılmadan kendi arzu ve ihtiyaçlarına göre gereksinimlerini karşılayabiliyor.

İlçemiz dahilinde ikamet eden 4750 ailenin sosyal market kartı bulunmakta ve yaklaşık 21000 kişi bu hizmetten faydalanmaktadır.

Beyoğlu Sosyal Market’in kuruluşundaki temel felsefe şudur; vatandaşa yardım ederken onları utandırmamak, ihtiyacına göre özgürce hareket edebilmesini sağlamak ve kimsenin onuru zedelenmeden, yardım yapılan malzemeyi kullanmaya dayatmadan ihtiyacını gidermek…

SOSYAL MARKET VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Sosyal Yardım işleri Müdürlüğü’ne bağlı tam bir süper market mantığı ile tasarlanmış Sosyal Market reyonlarında, her türlü gıda, giyim ve temizlik ürünleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Gerçekten de bir markette bulunan her ürünü burada bulmak mümkün oluyor. Şarküteri reyonundan bisküvi çikolata reyonuna, temizlik ürünlerinden baharat reyonuna kadar her ürün grubundan farklı marka ve çeşitlere ulaşılabiliyor. Sosyal kart sahibi aileler aynı zamanda günlük ekmeklerini her gün kredisiz olarak Sosyal Marketten alabiliyorlar. Hemen tüketilmesi gereken ürünler ise (balık, sütlü tatlılar v.b.) yine kredisiz olarak dağıtılıyor. Bu ürün gruplarından bağışlar ulaştığında sisteme girişi yapılıyor, gerekirse sms gönderilerek vatandaşlar haberdar edilebiliyor. Bu da sistemin iletişim ve çabuk organize olabilme gücünü ifade ediyor.

Bunların dışında giyim bölümünde bayan, erkek, çocuk reyonları, aksesuar ve oyuncak rafları da yer alıyor. Bu reyonlarda yazlık-kışlık ürünleri bedenlere ayrılmış şekilde bulmak mümkün. Ürünler azaldığında hangi reyondan ne tür ürüne ihtiyaç olduğu Lojistik Destek Merkezine bildiriliyor ve buradan daha önce tür ve işlevine göre ayrılmış malzemeler özel kasalarla Sosyal Market’ e aktarılıyor.  

ŞEFFAFLIK (BARKOD SİTEMİ)

Sosyal Market Projesinin öncelikli hedeflerinden birinin Toplumsal duyarlılık olduğundan bahsetmiştik, bir taraftan halk arasında kalıplaşmış yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmama düşüncesini; diğer taraftan da ürünlerini bağışlayan hayırseverlerin bu ürünlerin kimlere, ne şekilde ulaştırıldığıyla ilgili şüphelerini ortadan kaldıracak açık, şeffaf bir işleyiş olmalıydı. Zor ve meşakkatli bir yöntem olmasına rağmen toplumsal duyarlılığa bir yara vurulmaması için ürünlerin tek tek barkodlanması yönünde görüş birliği oluştu bu yöntem aynı zamanda hesap verebilirliği sağlıyor.

Bağışlanan ürünlerin tek tek barkotlandığı bilgisayar sisteminde, bir bağışçının ürünlerini hangi ailenin ne kadar aldığını görebilmek mümkün oluyor. Alan el ile veren el arasında kurduğumuz köprüde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere emanetçisi olduğumuz bağışları Sosyal Marketten alan ihtiyaç sahibi vatandaşların listesi, her ay bağışçılara düzenli ve sistematik şekilde ulaştırılıyor. Bu da yaptığımız işin şeffaflığını ortaya koyuyor. Bağış sahipleri, isterlerse yapılan bağışların ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaştığını, nasıl hizmet verildiğini yerinde görüp, inceleyebiliyor.

LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ

Sosyal Market Projesinin yardım zincirine son eklenen halkası Lojistik destek Merkezi.  Son halka Lojistik Destek Merkezi tüm yardımların toplanma ve dağıtım merkezi, yardım zincirinin ise kilit noktası.

2010 yılı itibari ile faaliyette olan Sosyal Marketten her geçen gün yardım alanların sayısı artıyor. Tek merkezde başlayan hizmetimiz talepler karşısında yetersiz kaldı. Bu sebeple Semt Konakları şubeleri hizmet noktaları açılmıştı. Ancak bütün bu hizmet merkezlerine yardımları ulaştırmak, yapılan yardımları bir yer de depolamak bir süre sonra oldukça güç hale gelmişti. Bu sebeple Sosyal Market ve Semt Konağı Şubelerine yardımların ulaştırabileceği bir taksim merkezi oluşturdu.

Bu merkezin adı Lojistik Destek Merkezi, hayırseverlerden gelen tüm bağışlar burada toplanıyor, sayımı yapılıyor, otomasyon sistemine girişi yapılıyor, barkotlanıyor, tür ve işlevine göre kasalara yerleştiriliyor. Sosyal Markete ihtiyaca göre kasalarla dağıtım yapılıyordu. Yaklaşık 3000 m2 lik kapalı alanı bulunan Kasımpaşa Lojistik Destek Merkezinde Gıda ürünleri deposu, Temizlik ürünleri deposu, Giyim Ürünleri deposu, 2.el ev eşyası deposu, +4 soğuk hava deposu, -18 dondurulmuş ürünler deposu bulunmaktadır. Lojistik destek merkezinde aynı zamanda bir atölye de bulunuyor. Burada görev yapan terziler gelen kumaş bağışlarından kıyafet, perde, çeşitli örtü ve ihtiyaca göre her tür malzemenin dikimini yapıyor, dikilen malzemeler ütülendikten sonra şubelere dağılmak üzere reyonlara yerleştiriliyor. Kullanılabilir durumdaki kıyafet bağışları ise Çamaşır Yıkama Atölyesinde yıkandıktan sonra kullanıma hazırlanıyor.

2013 yılı itibarı ile Semt Konakları şubelerimiz kapatılarak Sosyal Market 3000 m2 lik kapalı alanı bulunan Lojistik Destek Merkezi’ ne komşu oldu. 2013 yılında yeni yerine taşınan Sosyal Market geniş bir alanda tüm vatandaşlara hizmet verebilir hale geldi. Böylece Konaklardaki şubelere hem devamlı ürün sevk etmeye gerek kalmadı hem de Sosyal Marketle Lojistik Destek Merkezinin birbirine yakınlaşmasıyla ürünlere istendiği anda ulaşılabilir oldu.

AFET KOORDİNASYONU

Sosyal Market Projesinin halkalarından biri olan Lojistik Destek Merkezinin açılmasındaki gaye Beyoğlu’ ndaki tüm yardım faaliyetlerinin depolama ve taksim anlamındaki yönetimini sağlamaktı. Ancak daha merkez tam anlamıyla faaliyete geçmeden Van’ da yaşanan deprem felaketiyle böyle bir merkezin ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Vanlı kardeşlerimizin yanında olmak için Beyoğlu-Van Destek Hattı adıyla hemen bir kampanya başlatıldı. Gedikbulak Köyü Beyoğlulu kardeşlerinden uzanacak yardım elini bekliyordu. Hayırseverlerin çağrıları cevaplandı oluşturulan araç filosuyla bağışlar tek tek yerlerinden alındı. Sosyal Marketin depolanmış ürünleri ve hayırseverlerin bağışları Lojistik Destek Merkezinde toplandı. Yaşanan deprem felaketinde burası bir afet koordinasyon merkezi, yönetim üssü işlevi sağladı.

Van Gedik bulak köyünde mini bir Sosyal Market kuruldu ve Müdürlüğümüzde görev yapan personeller görevlendirildi. Gedikbulak köyündeki halkın tüm ihtiyaçları için belediyemiz seferber oldu. Köyde Sosyal Marketin yanında aş evi, temizlik ve fen işleri hizmetleri verildi. Gedik bulak köyündeki tüm aileler için geçici deprem konutları kuruldu. Köydeki hayat normalleşinceye kadar Belediyemiz deprem mağdurlarının yanında oldu. Bu hizmetten sonra yapım aşamasındaki Lojistik Destek Merkezinin işlevselliği aynı zamanda bir Afet Koordinasyon Merkezi konseptine dönüştürüldü. Böylece merkez ülkemizin neresinde olursa olsun yaşanabilecek bir tabii afet durumunda bağışların toplanma ve ulaştırılması anlamındaki koordinasyon merkezi hizmetini de verebilecek şekilde planlandı.